Kategori: Sample Data-Articles
Yayınlanma: 25 May 2012 Gösterim: 4125
Yazdır

DEVELERDE TEDAVİ  İPUÇLARI

(Sadece Veteriner Hekim Tavsiyesi ile Uygulanmalıdır)

SAKİNLEŞTİRİCİLER:

500 kg lik bir deve için Xylazine ( Rompun) 200 mg. (2cc) kas içine tatbik edilir. Miktar devenin ağırlığına bağlıdır. Deve uyanık fakat uyuşuk vaziyettedir. Bu genel anestezi değildir, fakat birçok işlem bu sakinleştirici kullanılarak yapılan lokal anestezi ile olur. Enjeksiyon yapıldıktan sonra deveyi çökertin.. Tam etki 15-20 dk içinde görülür. Deve birkaç saat için uyuşuk vaziyettedir.

            Devenin bağrı üstünde yatar vaziyette , boynunun düz vaziyette olmasına dikkat edin.Tamamen uyanıncaya kadar deveyi yan yatırmayın. ( Devede oluşabilecek gaza dikkat edin.)

ANTİBİYOTİKLER:

Baytril (Enrofloxacin), Naxcel, Ampicilin, ve Penicilin enjoksiyon yapılabilen faydalı antibiyotiklerdir. Eğer    Aminoglycoside kullanımı gerekliyse  amikacin yerine Gentocin kullanın.  Albon oral yolla alınabilen iyi bir antibiyotiktir.Suda kolayca eriyebilir ve tahıla karıştırılabilir. Hasta yada ishal olan develere verilmemelidir.( Enjeksiyon yada diğerlerini tercih edin). 5 günden daha fazla böbreklerde işlem gören ilaçlarla birlikte kullanmamalısınız.

İLTİHAP DAĞITICILAR:

Mümkün olduğunca Banamine ve Phenylbutazone dan kaçının. Eğer bunları kullanmak zorunda kalırsanız, sadece bir doz , oda hayvanlar hasta, ishal, halsiz değil ise kullanın. Atlara verilen dozun yarısından daha fazla olmasın.Eğer develerin idrar problemi yoksa  Ketoprofen kullanabilirsiniz. Kısa süreli İltihap  dağıtıcılar, Dexamethasone Sodium Phosphate gibi  (örneğin 500 kg lik deve için damardan 20-30 mg (5-8 cc) ) yada Voren (500 kg lik deve için damardan yada kas içine 10-15 cc)önerilebilir.

Bu Steroid leri hamile develere yada kızkınlığa gelmiş develere  VERMEYİN. Yabancı yetiştiriciler No Bute denen bitkisel ilacı kullanmaktadırlar.

YENİ DOĞANLAR

Bütün yavru develer doğduklarında kendi Antikorlarına sahiptirler. Yavru develer bu antikorları Annelerinin ilk sütünden alırlar. İlk süt yeterli değilse yada yavru yeteri kadar emmez ise yada ilk sütün içerisinde yeteri kadar Antikor yoksa Yavrunun bagışıklık sistemi savunmasız hale gelir, hastalanır yada 3 günden bir aya kadar süre içerisinde ölebilir.

Antikor eksikliği Veterinerler tarafından bir test ile tespit edilebilir. Kan nakli ile kolayca tedavi edilebilir.  Devenin plazmasının  deve doğmadan alınması pratik bir yoldur. Bu plazma dondurucuda 2-3 yıl saklanabilir. Veterineriniz 4-5 litre kanı  plazma torbasına alabilir ve kanı işlemden geçirebilir. (Deve kanı at kanı gibi ayrışmaz.) 4-5 litre kandan 3 litre plazma elde edilebilir. Kanı herhangi bir deveden alabilirsiniz. Anneden olması gerekmez. Plazmanın daha etkili olabilmesi için yukarıda bahsedildiği gibi bütün kan donörleri aşılanmalıdır.

Bu bilgiler birkaç temel bilgidir. Yabancı kaynaklardan çeviri yapılarak yazılmıştır

Roger Berry ve Charmian Wright, DVM nin makalesinden alınmıştır.

Çeviren İ.Caner Genç. 

DEVECİLER ARASINDA BİLİNEN DEVE RAHATSIZLIKLARI

(Bu tedavi şekilleri nesilden nesile aktarılan bilgilerden günümüze gelmiştir.)

Bu bölüm İncirliova Deve ve Deve Güreş Sevenler Derneği Başkanı Sayın Tayfun Bayır tarafından verilen bilgilerden hazırlanmıştır. Yer: Deveciler Kahvesi 01/04/2007icg

Sinek Polazı:

Sebep: Sineğin bıraktığı yumurtalardan oluşan lavraların sebep oldukları bir rahatsızlıktır. genellikle devenin burnu yoluyla gelişir. Devenin çılgınca davranışlar göstermesine sebep olur.

Uygulanan Dedavi :  Devenin 7 bölgesine yakma işlemi uygulanır. Burun, Kafa, Çene, Kuyruk

Bu tedavi İncirliova Hacialiobası Köyünden  Ali İnce tarafından uygulanmaktadır. Başka yapabilen bulunmamaktadır. Bu kişinin yaşının 90 civarında olduğu söylenmektedir.

İltihap Tedavisi

İltihaplı bölge temizlenir. Yara içerisine kesme şeker büyüklüğünde göktaşı konur.Yara açık kalsın diye yaradan içeri dışarı uzanan bir kıl konur bu kıl genelde beygir kılıdır. Uzun süre bu kıldan iltihap dışarı akar. Bu işleme Çeşme işlemi denir

Göbek Kayması :

Sebep : genelde devenin ters bir haraketinden dolayı oluşur. örneğin deve düzgün bir yere yatmamışsa kalkarken göbeği kayabilir.Devenin yan yatmasından, ayağını arkaya uzatmasından bu rahatsızlığı anlaşaılabilir.

Tedavisi : Demir bir disk kızdırılır. devenin göbeğine bu disk bastırılır. Yada devenin karnına sert bir cisim ile ani olarak hafifçe vurulur. Deve kendini kastığında  tedavi gerçekleşir

İdrar Problemi:  Devenin değişik nedenlerden dolayı idrar kanallarının tıkanması sonucu olur. Kızışma dönemlerinde de ortaya çıkabilir.

Tedavisi        : Prunol verilmesi ( İnsanlarda  kullanılan idrar yolları iltihap giderici)

                       Lasix ( İnsanlarda kullanılan ödem giderici bie ilaç) (Türk ilaç rehberinden incelenmiştir.)

                        Erkek devenin dişiye çekilmesi

 Aydın civarında sayın Ali Ersoyun ( umurlu) ve Ahmet Uluğ ( Arapkuyusu) Deve Tedavisi konusunda bilgileri  olduğu bilinmektedir. Kendileri ile görüşme imkanı bulunursa burada yer verilecektir.

Devenin Dişini Kesme: Devenin ağzını bağlarken yada dişin uzamasının deveye rahatsızlık vermesi durumunda uygulanır.

Mıhbaşı Tedavisi : Devenin ağzında dikenleri yemek için kullandığı kabartıların şişmesi:

Tedavisi : Bunlar kesilerek alınır.

FORUM

far3