Kategori: Sample Data-Articles
Yayınlanma: 25 May 2012 Gösterim: 5241
Yazdır

DEVELERDEN ELDE EDİLECEK ÜRÜNLER

            Deve sütü çölde yaygın bir yiyecektir. İnek sütünden yağca ve proteince zengindir. Geleneksel metot ile bu sütten tereyağı elde edilemez.  Tereyağı için süt önce kestirilir. .Yayıktan geçirilir, daha sonra mayalanır. Yayık işleminin 24 C - 25 C sıcaklıkta yapılması lazımdır. Fakat başarılı sonuçlar alınması süreye bağlıdır. Deve sütünden yoğurtta yapılabilir. Tereyağı ve yoğurttun yeşili andırır gri renkte olduğu söylenmektedir.

            Devenin sütünün sağlık için faydalı olduğu da söylenmektedir.Hindistan da ilaç olarak kullanılmaktadır. Bedeviler devenin belli otlarla beslenmesi durumunda sütün bir enerji içeceği olduğunu söylemektedirler.

            Ülkemizde Tülünün kızışma sırasındaki ağzında oluşan köpüğün bazı hastalıklara faydası olduğu inancı vardır. Araştırmalarımızda bu konuda gerçek bilgiler  elde edilememiştir.

            Deve iyi bir et kaynağıdır. Erkek tek hörgüçlü deve 400 kg çift hörgüçlü deve 650 kg civarında gelebilmektedir.  Dişiler ise 250-350 kg arasında ağırlığa sahiptirler. Melezleme ile elde edilen develerin ağırlıkları anne babalarına göre daha fazladırlar.

           Göğüs bölgesindeki et, pirzolası, omurga çevresindeki etler daha makbuldür. Fakat hörgücünün daha lezzetli olduğu söylenmektedir.

            Ülkemizde deve eti ticari  olarak satılmamaktadır. Genelde deve eti sucuk yapılmaktadır. Zor bulunsa da deve sucuğu meşhurdur.

            Bir deveden 7 kg civarında yün elde edilebilir. Yünün fiber yapısı kaşmir yün gibidir. Yün yaklaşık 2-8 cm uzunluğundadır. Bu yünden keçe yapmak zordur. Örgü için eğirilebilir.

Çeviri / Derleme : İ.C.Genç

FORUM

far3