Kategori: Sample Data-Articles
Yayınlanma: 25 May 2012 Gösterim: 3997
Yazdır

DEVELERİN EKOLOJİK YAPISI

            Develer hörgüçleri ve iyi bir yüzücü oldukları yönleriyle iyi tanınmaktadırlar. Develer çökmüş vaziyette üstündeki onlarca yükle ayağa kalkabilen yegane hayvandır. Develerin hörgüçlerinde su depoladıkları inancı yanlıştır. Hörgüçleri bir yağ deposudur. Su devenin kanında depolanır. Develerin hörgücü sadece bir enerji deposu değildir. Deve buradaki yağın 1 kg sinin havadaki Oksijenle reaksiyonundan 1.1 kg   su elde edilebilir. Devenin metabolizmasındaki bu olay deveye yaklaşık bir  hafta su içmeden yaşayabilme, bir aydan fazlada bir şey yemeden  hayatta kalma gücü verir.

            Develerin kırmızı kan hücreleri ovaldir. Diğer tüm memelilerde ise yuvarlaktır. Hücrelerin oval olması kandaki suyun azalması durumunda kan akışını kolaylaştırmaktadır. Bu hücreler Deve çok su içtiğinde bile Ozmoz olayından dolayı değişikliğe uğramadan kalabilirler.

            Devenin Üriner  boşaltım sistemi mükemmeldir. Üre yoğun bir sıvı olarak atılır.Tezekleri çok kurudur. Bu nedenle yakacak olarak kullanılabilir.

            Deve birçok hayvanı öldürebilecek ısı değişikliklerine ve su kaybına dirençlidir.

            Develerde vücut sıcaklığı gün içerisinde 34 C. den geceleri 41 C ye kadar değişim gösterebilir.Deve bu ısının üzerinde terlemeye başlar. Bu deveye vücut  suyunu muhafaza etme olanağı verir.Deve su kaybı  ile vücut ağırlığının % 25 ini kaybetmeye dayanıklıdır.

            Devenin kalın postu güneş ışığını yansıtır. Tıraş edilmiş bir deve aşırı sıcaklara karşı % 50  daha dayanıklıdır.

            Develerin uzun bacakları onları sıcak kumdan korur.

            Develer kendilerine fırsat verilirse çok iyi yüzerler.

            Ağızları çok kuvvetlidir. Ağız yapılarıyla dikenli çöl bitkilerini rahatça yiyebilirler.Uzun kirpikleri, kıllı kulaklarıyla, burun yapılarıyla kum fırtınalarına karşı dayanıklıdırlar.

            Bir taraftaki bacaklarını aynı anda hareket etmeleri sayesinde ve ayak tabanlarının büyük olması nedeniyle kuma batmadan yürüyebilirler.Ayak tabanlarındaki yağ tabakası sıcakta katılaşarak soğukta sıvılaşarak  develeri ısıya karşı koruyabilirler. Çölde ve buzda rahatça hareket edebilirler.

            Bütün develer sıra dışı bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Bu onların zor şartlarda yaşam sürmelerine olanak tanır.

 Çeviri / Derleme : İ.C.Genç

FORUM

far3